Dycky Most? Dycky trans? Dycky člověk!

Proč si se tak rozhod?”
Rozhodla. Prostě to máš v hlavě. Prostě cejtíš, že jsi někdo jinej a sám sebe nesnášíš.”
Co třeba nesnášíš?”
Nesnášíš třeba, že máš pindíka. A že jseš někdo jinej tady (ukazuje na hlavu) a že jseš někdo jinej tady (ukazuje na rozkrok). Ale naštěstí se s tim dneska už dá leccos dělat.”
Takže oni ti jako fakt uřízli péro?”
Jo, a z něj mi vytvarovali pěknou pevnou pičku.”
Humus.”
Ale povedla jsem se.”

Seriál Most. Nechtěl jsem se k němu vyjadřovat, ale nedá mi to, když vidím, jak moc jsou z něj lidé nadšení.

Téměř nesleduju filmy ani seriály, takže si nebudu hrát na filmového kritika. Zkritizuju jen tu linku příběhu, která se mě osobně nějak dotýká. Jde o postavu Dáši a její zobrazení. Kdyby to náhodou někdo neviděl, popíšu to ve zkratce: Dáša je trans žena, která vyrostla v Mostě s bráchou Luďanem. Všichni ji tam znali jako kluka, který je gay a odešel žít do Prahy. V prvním dílu seriálu se Dáša potkává po několika letech se svým bratrem v pořadu Pošta pro tebe a oznamuje mu, že je z ní žena. Luďan to nerozdýchá a fyzicky ji napadne. I přesto se k němu pak Dáša nastěhuje, protože chce žít v Mostě, odkud pochází.

V seriálu, kde skoro každá postava představuje maloměšťáctví, omezenost, bezohlednost, je Dáša jednoznačně pozitivní postava. To je milé, cením to. Cením i to, že ji hraje žena a ne muž. (Kdyby ji hrála trans žena, bylo by to ještě lepší, ale chápu, že tak daleko v ČR ještě nejsme.) Trochu mi nedochází, proč Dášu dabuje Jan Cina. Tvůrci se možná snažili o autentičnost, na mě to ale působí spíš jako nějaké Wow, pojďme udělat seriál zajímavější, než doopravdy je.

Nelíbí se mi, jakým způsobem se pracuje s Dášinou jinakostí. Zobrazení transfobie a nepochopení ostatních její identity mi připadá jakž takž ok. To je realita, tyhle věci se nám trans lidem fakt dějou. Co mi nepřipadá ok, jsou věci, které Dáša sama říká a dělá, aby ostatním vysvětlila svou identitu.

Na závodech aut se dozví, že nemůže být v autě se svým bratrem, protože je to závod pro smíšené páry. Aby dokázala pořadateli, že je žena, vyhrne si před ním sukni a stáhne kalhotky. NE! Trans lidi nikomu běžně neukazují své genitálie, aby ho přesvědčili, že jsou tím, kým jsou.

Random spolužák jejího pubertálního synovce se jí zeptá, jestli jsou její prsa pravá. Dáša neváhá a vyhrne si tričko a ukáže mu svůj nahý hrudník. NE! Tohle trans lidi taky nedělají. Jo už se mi stalo, že to po mě někdo chtěl. Takovéto „heej Filipe, sundej triko a ukaž, jak vypadáš bez koz. Jaktože nám to nechceš ukázat, co máš za problém?“ …před takovými lidmi se nesvlékám a svlékat nebudu. Nejsem žádná freak show a ostatní trans lidi taky ne.

Dáša vysvětluje synovcovi svou identitu a tranzici stylem „uřízli mi péro a z něj udělali pěknou pevnou pičku“. NE! Naše identita není mezi nohama. Ani není o tom, jestli máme nebo nemáme za sebou nějakou operaci. Účelem tranzice je být co nejvíc v souladu sám se sebou a působit tak i na ostatní lidi. Operace k tomu můžou a nemusí patřit. Rozhodně ty operace nejsou tím nejpodstatnějším.

Nechci, aby si cis lidi, kteří o trans lidech nic neví, o nás dělali obrázek podle Dáši. Podle koho jiného si ale mají ten obrázek dělat, když reální trans lidi nejsou nikde vidět ani slyšet? Ano, transgender téma je teď mediálně dost oblíbené, takže to zdánlivě může vypadat, že trans lidi jsou všude. Jenže pozor – ty články a reportáže většinou dělají cis lidi ze své cis perspektivy. A podle toho to taky vypadá, jejich výplody mají stejnou vypovídající hodnotu asi jako Most. Zkušenosti skutečných trans lidí se v mainstreamu obvykle nedozvíte.

Ale no tak, Filipe, vždyť je to jen sranda, je to komedie, neber to tak vážně“ slýchám z různých stran. Hm, možná je to sranda pro vás, kterých se to netýká. Mě a mého života se to týká dost. Nemůžu se smát stereotypům a transfobii, protože vím, jaké to je, zažít diskriminaci na základě těchto věcí. Ty moje zážitky nebyly zrovna k smíchu. O stereotypním zobrazování Romů a rádoby vtipném rasismu, který je v seriálu všudypřítomný se vyjadřovat ani nebudu, to by bylo zas na jiný článek.

Rozumím tomu, že se na Most díváte a že vás baví. Taky se dívám. Ten seriál je vizuálně zajímavý a líbivý. Je v něm dobrá hudba, dobré obsazení… Zobrazuje záporné lidské vlastnosti tak, že je je snadné v tom najít sám sebe nebo své blízké. A určitě se o něm dá říct spousta dalších pozitiv.

Jen bych ocenil, kdybyste se dívali trochu kriticky a zkusili se dívat i z perspektivy těch, do kterých se seriál naváží.

3 komentáře u „Dycky Most? Dycky trans? Dycky člověk!

  1. Josef Zavoral

    Za mě je zásadní diskuze, která vznikla. Lidé kteří budou číst článek, dívat se na rozhovor a nečtou mezi řádky seriálu, právě díku němu najdou třeba důvod k zamyšlení nad svým vnímáním seriálu samotné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *