Toalety pro všechny? Jakože cože?

Když se v poslední době dočtu nebo doslechnu v médiích něco na téma transgender, bývá to často spojeno s toaletami. Je fajn, že se o takové věci mluví. Není ale už tolik fajn, jak se o tom mluví.

Pokud vás to ještě minulo, jde ve zkratce o tohle. V některých zemích nebo městech se řeší, zda zavést genderově neutrální toalety. Toalety pro všechny. Pro trans lidi skvělá záležitost, někteří cis lidé jsou nadšeni méně. Pokud vím, tak to aktuálně řeší Kanada, USA a německý Berlín. Předpokládám, že ve Skandinávii již mají tohle dávno vyřešené, ale jistě to nevím.

V prvé řadě bych rád podotknul, že ačkoli já sám bych unisex toalety uvítal, celé pojetí tohoto tématu je pro mě jedna velká demence. Jde o to, že se v poslední době veškerý mediální prostor pro trans témata točí pouze kolem záchodů. Jako kdyby největší problém trans lidí bylo, kam se jít vyčurat. Tak to ale není. Řešíme mnohem závažnější věci v souvislosti s našimi identitami. V České republice je mnohem palčivějším problémem povinnost sterilizace a rozvodu při úřední změně pohlaví, konzervatismus našich sexuologů a sexuoložek, binární pojetí genderů napříč institucemi, transfobie na školách, nutnost hradit si sám některé nezbytné zákroky během tranzice atd.

No dobře, pomiňme fakt, že unisex záchody se v ČR neřeší reálně, ale jen se o nich spekuluje v médiích a na sociálních sítích. Co si o tom myslím já, jako trans muž?

Něco málo z mé osobní zkušenosti k tomu. Na začátku tranzice jsem ve veřejných prostorách hodně řešil, na jakou mám jít toaletu. Na dámy se mi nechtělo, protože dáma nejsem. Zároveň jsem věděl, že ještě nevypadám dost jako pán, abych mohl jít na pány. A tak jsem se občas dostával do podivných situací. Např. jsem byl jednou na vernisáži, kde mě kamarádka seznámila se spoustou lidí. Všem jsem se představil jako Filip. Pak jsem šel na wc a raději jsem zamířil na dámy, protože jsem věděl, že pro cizí lidi jsem svým vzhledem spíš holka. Stál jsem tam frontu s některými ženami, kterým jsem se před chvílí představil jako muž a bylo mi neskutečně trapně. A aby to nebylo všechno, spolučekající ženy se se mnou pustily do small talku a já najednou koukám, že s nimi mluvím normálně v mužském rodě a cizí ženy z fronty na mě vrhají podezřívavé pohledy.

Když jste trans, často procházíte dlouhým obdobím, kdy vás okolí identifikuje jinak, než jak se ve skutečnosti cítíte. A v tomhle období jsou pro nás toalety opravdu problém. Některým trans lidem se tohle děje celý život.

Trans muži to mají o něco jednodušší než trans ženy. Záchodová etiketa radí mužům nevyhledávat oční ani jiný kontakt s ostatními muži na wc. Když jsem si tuhle skutečnost zažil na vlastní kůži, přestal jsem řešit, jak vypadám a začal chodit už jen na pány. Nikdy mi tam nikdo nic neřekl ani po mě blbě nezíral. Ale taky si uvědomuju, že mám to privilegium, že žiju ve velkém anonymním městě a že se pohybuju většinou na místech, kde jsou open-minded lidé. Pražský trans inťouš prostě řeší jiné záchodové problémy než než trans kluk z maloměsta, který občas nemá na výběr a když chce jít do hospody, musí v ní sedět se svými bývalými spolužáky a fanoušky Ortelu.

Trans ženy, hlavně ty v začátcích tranzice, jsou na toaletách obvykle vystaveny zvídavým pohledům, nepřátelským řečem až vykázáním ven. Na pánských záchodech se též můžou setkat s posměšky až násilím, protože můžou být někým vnímány jako divnej teplouš a takový tady přece nechceme!

Návrhů, jak vyřešit toalety, aby se trans lidé cítili bezpečně je vícero. Média je často motají páté přes deváté. Někdo navrhuje společné toalety pro všechny. Někdo navrhuje toalety tří kategorií: muži, ženy a smíšené. Někde se zase řeší, jestli trans lidé smí nebo nesmí chodit na toalety podle toho, kým se cítí být.

Takže už víme, že pro některé trans lidi by byly neutrální záchody vysvobozením. Tady není o čem diskutovat. Ale co by z toho vyplynulo pro cis lidi? V případě, že by se zavedly smíšené toalety, vedle pánských a dámských, nestalo by se nic. Na smíšené by chodili jen lidé, kteří si to sami vyberou, ať už z jakýchkoli důvodů. A co by se stalo, kdyby dál existovaly jen toalety pro muže a ženy a mohli bychom si na ně chodit jak chceme, respektive podle toho, jak se cítíme? Nebo kdyby se toalety přestaly dělit úplně a byly by pro všechny?

Jeden z argumentů proti je chybějící safe space pro ženy na unisex wc. V tomhle musím uznat, že na tom něco je. Co si budeme povídat, násilí na ženách většinou páchají muži, ne ženy. A že toalety by mohly být prostorem, kde je pro muže příležitost ženě ublížit. Kabinka se dá zamknout, nikdo do ní nevidí a tudíž nikdo nepřispěchá na pomoc. Chápu ženy, kterým by bylo nepříjemné z tohoto důvodu sdílet toalety s muži nebo s lidmi, kteří vypadají jako muži, ač se považují za ženy atd. Na druhou stranu, pokud by nějaký muž chtěl cíleně zaútočit na ženu na toaletách, může to udělat bez ohledu na to, že záchody jsou rozdělené na pány a dámy. Stejně jako to může udělat na opuštěném parkovišti, ve zkušebních kabinkách v HMku, v prázdné tramvaji, v domácím prostředí nebo v práci.

Na různých diskuzích k tomuto tématu jsem se dočetl další argumenty proti unisex toaltám. Některé jsou tak blbé, že je ani nebudu komentovat. Některé jsou taky blbé, ale rád bych se k nim vyjádřil.

„Něco jako právo na soukromí – na intimní soukromí – neexistuje? Nějak mi ušlo, že a kdy ho zrušili.“

Kdo chce mít soukromí, tomu ho na wc přece nikdo nebere. Pokud vím, v kabince se na vás nikdo nedívá. Pokud jste cis muž a čuráte raději u pisoáru než v kabince, čurejte u něj dál. Myslíte si snad, že by okolochodící ženy byly zvědavé na váš penis? Řeknu vám jedno tajemství. Ženy nejsou tolik posedlé penisy jako muži. A i kdyby byly, pochybuju, že by je právě-teď-močící penis nějak zajímal.

„A za chvíli budou baby nadávat, že mají počůrané prkýnko. A jak budou pohoršené, až uslyší chlapa, který si při vykonávání potřeby uleví i jinak.“

Počuraná prkýnka jsou na dámských wc naprosto běžná věc. Taky nikdo mužům nebrání jít k pisoáru nebo si prkýnko zvednout. A že se na pánech nahlas prdí? Na dámách možná méně, ale světe div se, prdí se tam taky!

„Mám si to představit tak, že kdybych šla s malou dcerkou na záchod, musela bych s ní projít kolem pisoárů, kde někdo bude zrovna močit?“

Paní, chodila vaše dcera do mateřské školy? Předpokládám, že tam taky měla společné záchody s chlapečky a nijak ji to nepoznamenalo. Kdyby náhodou zahlédla dospělý penis, v čem je to horší?

Ti lidi fakt nemají nic pořádného na práci. Na světě jsou větší problémy než tohle.“ 

Tohle je můj TOP argument proti čemukoli. Tak ano, na světě je mnoho problémů a vždycky se dá najít nějaký závažnější. Pokud máte pocit, že jsou na světě důležitější problémy, řešte je a neshazujte lidi, kteří řeší jiné problémy než ty vaše.

Kdybych to mohl celé nějak shrnout, tak… nepodléhejme hysterii, že přijdeme o naše tradiční rozdělení záchodů, jak jsme zvyklí. Řeší se to na západ od nás, nikoli u nás. Že to časem ze západu přijde i k nám? Je to dost možné, ale fakt to není na pořadu dne. Je to jen lákavé téma pro média, protože je jasné, že u lidí vzbudí vlnu emocí.

Malá rada na závěr. Píšu ji z vlastní zkušenosti. NEPTEJTE se trans lidí, na jaké chodí záchody. Chápu vaši zvědavost. Ale není to vhodné, není to slušné, není to ani vtipné.