Takové normální vyšetření

Včera jsem konečně dostal papír s potvrzením, že můžu jít na mastektomii, respektive na redukční mammoplastiku. Juchů! Tenhle papír, který mě vysvobodí z každodenního stahování hrudníku ale nebyl zadarmo. Předcházelo mu vyšetření u sexuologa-psychologa, který měl vyhodnotit, že jsem dostatečně trans, dostatečně muž.

Na sexuologii kvůli tranzici docházím už rok. Bohužel tento zázračný dokument nemohu dostat od své sexuoložky. Je potřeba, aby mě vyšetřil někdo další, kdo potvrdí, že tuto operaci potřebuju.

Při takovém vyšetření bych očekával, že si se mnou lékař/ka popovídá o tom, jaká je moje motivace a jestli jsem si tím jistý. Místo toho jsem ale dostal řadu otázek, které s tématem můj hrudník nesouvisely ani zdaleka.

Pan doktor začal u mé psychiky.

„Pořád chodíte na psychiatrii?“

„Ano.“

„Proč?“

„Mám depresi.“

„Z čeho máte depresi?“

„Z ničeho konkrétního. Prostě ji mám.“

„Vy nevíte, z čeho máte depresi?“

Tvářím se nechápavě. Pane doktore, četl jste někdy něco odborného o depresi? Asi ne.

„Takže vy už žijete v roli muže, v které jste chtěl žít a pořád máte depresi???“

Co to sakra je? Tranzice není lék na všechno. A dost pochybuju, že jsem první a poslední trans člověk, který se takhle cítí.

Následuje otázka na partnerství.

„Máte někoho?“

„Ne.“

Hmm. Nuda, tady se nic zajímavého nedozvíme. Pojďme se pošťourat v sexualitě. Otázky jsou skutečně zvídavé:

„Měl jste nějaký sexuální kontakt v poslední době?“

„Se ženou?“

„Byla to lesba?“ (tuhle otázku několikrát zopakoval.)

„Brala vás v mužské roli?“

„Byl jste při tom nahý?“

„Byla ona nahá?“

Žádná snaha mě rozpovídat a zjistit, jak jsem se při tom cítil. Jen otázky typu ano/ne. Empatie nula. Pocit safe space nula. Pocit, že bych se s ním o tom chtěl bavit nula.

Následuje otázka jak často masturbuju. Moje odpověď neuspokojivá, pan doktor značně vytočený. Můžete mi někdo vysvětlit, jak masturbace souvisí s tím, že chci mít plochý hrudník?

Potom série dalších dementních otázek typu:

„Kdy vám skončila mestruace?“

„Holíte se už?“

„Jak často se holíte?“

„Jo? Tak často?“

V závěru rozhovoru se konečně dostáváme k věci.

„Co vám na těle nejvíc vadí?“

„Prsa.“

„V čem vám překážejí? Vyjmenujte mi důvody.“

„Nepatří ke mně, nechci je.“

„A dál?“

„Nemůžu se před nikým svléknout.“

„Dál?“

„To je všechno. Prostě je nechci.“

„No dobře. Ale co dál?“

„Nesnáším nosit binder.“

„Dál?“

Ježišmarja, co chce ještě slyšet? Doktor se chová nátlakově, já jsem v koncích a bojím se, že jsem mu řekl málo důvodů a že teď mi nedá to potvrzení. Za běžných okolností bych dokázal napsat pětistránkovou slohovku o tom, proč nechci mít prsa, ale v této situaci se cítím tak nepříjemně, že nedokážu mluvit. Naštěstí mi sexuolog začne dávat sugestivní otázky, tak mu jen odkývu, co chce slyšet.

„Takže vás z toho stahování bolí záda? Potíte se v tom? Máte kožní problémy? Nemůžete jít na plovárnu?“

Odsouhlasím už cokoli, hlavně ať to mám za sebou.

„A vy jste rozhodnutý, že chcete kompletně změnit pohlaví?“ Kámo, já už jsem ho změnil. Jsem pro všechny Filip, to mi stačí. Vyřešit prsa je ta poslední věc, co mi zbývá ke štěstí. Ostatní části těla mě nazajímají.

„Ještě nevím.“ zalžu.

„Vy NEVÍTE?“

Mám nervy. Dovolí mi jít na operaci, když nechci českou verzi přeměny? Když nechci úplně zbytečnou kastraci? Díkybohu tohle téma víc nerozmazává. Nechci se s ním o tom bavit.

Pak ještě chvíli něco datluje do počítače a poté mi dá do ruky papír a říká mi, ať se mám hezky. Ani mi neřekne výsledek, ten se dočtu až cestou z ordinace.

„Pacient byl vyšetřen psychologicky dne 16.12.2016 s dg. F.64.0 (transsexualita female to male). Vzhledem k psychickým problémům (dysmorfofobie na základě tělesné nepatřičnosti) a vzhledem k nutnosti absolvovat zdárně život v opačné roli v rámci procesu přeměny pohlaví doporučuji provedení redukční mammoplastiky ze zdravotních důvodů.“

A je to. Hurá. Byly doby, kdy jsem si myslel, že se tohohle dne nedočkám. Kdy mi to přišlo hrozně vzdálené. Jásám, že jsem zase o něco blíž tomu, co chci. Rozhodně ale nejásám z toho, co jsem musel kvůli tomu podstoupit. Naprosto zbytečná a ponižující záležitost.