Nejsem transsexuál

Nesnáším to slovo. Stejně jako slovo transsexualita, nedejbože transsexualismus. Jsem trans kluk. Trans muž. Trans člověk. Transgender. Tyhle slova jsou pro mě ok. Proč takhle slovíčkařit?

Jen pro úvod bych rád řekl, že mluvím jen sám za sebe a ne za všechny trans lidi.

Slovo transsexuál v sobě obsahuje sex, což v angličtině může mít význam pohlaví. Ale v českém jazyce má slovo sex význam jediný. Sexuální aktivitu. A to, že se necítím jako holka nemá pro mě žádnou spojitost s mou sexualitou.

Nelíbí se mi ani spojení změna pohlaví. Já si neměním pohlaví. Měním svoje tělo, aby bylo v souladu s mou genderovou identitou. Ale ta změna se nemusí nutně týkat mého pohlaví.

Co se mi ještě nelíbí na pojmu transsexualita, transsexuál? V ČR je to lékařská diagnóza. Psychiatrická diagnóza ještě ke všemu. Diagnóza, v které vy jako pacienti hrajete pasivní roli. Tu diagnózu vám musí někdo dát. Někdo, kdo si troufá říct, že je větším odborníkem na vaši identitu než vy sami. Ta diagnóza předpokládá, že buď jste muž, který se cítí jako žena nebo jste žena, která se cítí jako muž. Nic mezi tím. A ta diagnóza má u nás jasně nalajnovanou terapii. Hormony, real life test, změna jména, operace, další změna jména, finito. Za rok a půl z vás uděláme muže nebo ženu, no neberte to.

Necítím se být být psychicky nemocný. Narodil jsem se s tělem, které je oukej, jen není oukej pro moje prožívání sama sebe. Taky jsem se narodil do společnosti, pro kterou není oukej, když lidi vybočují ze svých stereotypních genderových rolí. Někomu se může zdát, že můj mozek má tedy nějakou poruchu, když nechce žít v těle, které k tomu mozku patří. A když nechce žít roli, která patří k mému tělu. Já bych to nenazval poruchou. Pro mě je to nesoulad. Dysphoria.

Nevím, jestli to umím srozumitelně vysvětlit, ale mám prostě problém s tím medicínským pojetím tranzice. Pro mě je to celé mnohem víc o psychice a o sociálním zařazení, než o tom těle. Jestli si někdo myslí, že nějakou operací je pro mě vše vyřešeno, tak se plete. To, že jsem prožil třicet let jako žena už ze sebe nikdy nesmažu. Je to důležitá část mě.

Hodně trans lidí se takovýmhle úvahám, jaké tady vedu já, urputně brání. Mají strach, že kdyby se transsexualita odstranila z mezinárodní klasifikace nemocí, tak nám pojišťovny přestanou hradit hormony a operace. Taky bych nechtěl, aby se toto stalo. Jen bych rád, aby se tahle záležitost v té klasifikaci nazývala jinak a aby byla zařazena jinam než pod psychiatrické diagnózy. Těhotenství také není klasifikováno jako nemoc a přesto pojišťovny hradí různé úkony s ním spojené.

Transsexualita je pro mě hrozně rigidní pojem. Být transsexuál o vás jasně říká co jste a co nejste. Jenže ono to tak jednoduché není. Jak už jsem psal v jednom předchozím článku, prožívám svou tranzici podle svého a nemám potřebu stát se „100% mužem“. Proto sám sebe raději zařazuju pod škatulku trans, protože ta je pro mě mnohem flexibilnější.

Když jste trans, můžete být cokoli. Můžete být někdo, kdo vypadá jako kluk a mluví v ženském rodě. Můžete být holka, která má plnovous. Můžete být někdo, kdo se narodil jako muž a dělá vše pro to, aby se stal ženou fyzicky i úředně. Můžete být někdo, kdo se ve čtvrtek cítí jako kluk a vystupuje tak, a v pátek se zase cítí jako holka a vystupuje tak. Můžete být někdo, kdo se necítí ani jako holka, ani jako kluk. Můžete být svobodní ve svém pojetí genderu. 

Pro názornou představu doporučuju skvělé video Jsem…