Jak to bylo s mužským rodem

Když jsem se loni poprvé zúčastnil podpůrné skupiny pro trans lidi, dostal jsem tam otázku, v jakém rodě chci být oslovován. Ta otázka mě tenkrát zmátla. „V ženském rodě neasi, dyk se podívejte, jak vypadám“ myslel jsem si.

Díky mému pochroumanému sebevědomí jsem si nedokázal připustit, že mám právo vybrat si rod, v jakém chci mluvit. Myslel jsem si, že když vypadám jako holka, že prostě nemám nárok na mužský rod.

Týdny a měsíce plynuly a já po krůčkách odhazoval svoje „ženství“. Koupil jsem si svoje první pánské oblečení a pánské brýle, z uší jsem vyndal naušnice, začal jsem stahovat hrudník, vybral si nové jméno Filip. Každý krok směrem k Filipovi mi dělal hroznou radost. I přes to mi pořád nějak nešlo se s Filipem ztotožnit. Říkal jsem věci typu „až budu jednou Filip, tak…“ nebo „podívej, jaký svetr jsem koupila Filipovi“.

Potom mi pár lidí poradilo, ať to s tím mužským rodem zkusím v nějakém bezpečném prostředí. Třeba jen s jedním člověkem, před kterým se tolik nestydím. Ať to zkusím a pozoruju se, jak se v tom cítím. Tak jsem občas napsal někomu sms v mužském rodě. Pak jsem párkrát na skupině promluvil v mužském rodě a vždycky jsem se u toho díval do země a byl z toho celý nervózní, že jsem se potom hned zase vrátil k ženskému rodu.

Jednou mě vytáhla moje trans kamarádka Míša na kafe. Řekl jsem si, že teď by to šlo, že jdu do toho. Tak moc jsem se soustředil na to, abych celou dobu mluvil jako kluk, až jsem z toho byl celý popletený a i ji jsem oslovoval jako kluka. Chudák Míša to naštěstí vzala sportovně. Když jsem se s ní loučil slovy „tak ahoj, moc rád jsem tě viděla“, myslel jsem, že se propadnu do země. I přes to jsem ale poprvé tak nějak cítil, že je to fajn, mluvit jako Filip.

Na dalších skupinách jsem vypozoroval, že mluvím v mužském rodě hlavně v době, kdy už je po skupině a kdy je volná zábava (rozumějte, kdy mám v sobě nekolik piv). Čím víc jsem byl opilejší a uvolněnější, tím přirozeněji to šlo. Přišel jsem na to, že problém není v tom, že se málo ztotožňuju s tím mužem ve mně, ale že moc řeším, co si o mně myslí ostatní. A přitom ostatní si o tom, jak mluvím nejspíš nemysleli nic. Neřešili, jestli rod, v kterém mluvím, odpovídá tomu, jak vypadám. Neřešili, jestli se pletu a chvíli mluvím tak a chvíli zase jinak. Když mi tohle všechno docvakalo, přišla velká úleva. Celé to moje nervování ohledně rodu bylo zbytečné.

Pak už to nabralo rychlý spád. Chtěl jsem mluvit jako kluk i mimo trans skupinu. Postupně jsem začal mluvit jako Filip i se svými přáteli, se svou rodinou a časem i s neznámými lidmi. Poslední místo, kde jsem kdy promluvil jako žena, byla moje práce.

Proč o tom celém píšu. Když jsem se vyoutoval, hodně lidí v mém okolí mělo strach, že mě budou oslovovat špatně a že se budou plést. Ano, pletli se a někdy se ještě spletou i teď. A víte co? To přece vůbec nevadí. Když jsem se já sám přeučoval na jiný rod několik měsíců, nemůžu přece od nikoho čekat, že to zvládne ze dne na den. Mrzelo by mě, kdybych viděl, že se někdo třeba ani nesnaží oslovovat mě správně. Ale to se mi naštěstí s nikým nestalo. Dokonce některé holky se snaží tak moc, až z toho samy o sobě začnou mluvit v mužském rodě – tyhle situace mám nejradši 🙂

Takže moji drazí čtenáři a čtenářky, přátelé, kolegyně a kolegové, exmilenky a exmilenci, příbuzní, sousedé a sousedky a já nevím kdo všechno ještě: nedělejte si z toho hlavu. Jsem si jistý, že za pár měsíců už to pro vás bude samozřejmost, stejně jako pro mě.